MENU


Facélia vratičolistá 25kg Lilla C1 Phacelia tanaicepholia obaľované osivo-coated seeds)
kategória: Semená - osivá, KÓD: 140340
Latinsky Phacelia tanacetifolia. Osivo je obaľované pre lepšie vzchádzanie a ochranu pri klíčení. Cena je za 1kg. Výsev osiva jún-september 16-20 kg/ha strojom do hĺbky 2cm. Ak je výsev redší a robíte ho v júni, v množstve 10 - 12 kg na 1 ha , z porastu môžeme získať semeno, ale porast nesmieme nechať zaburiniť. Facélia je medonosná rastlina, veľmi láka včely. Je aj pôdu ozdravujúca plodina, potláča nematódy (háďatká). Preto je veľmi vhodná ako predplodina repy. Je to typická medziplodina, rýchlo vzchádza, obohacuje pôdu o humus a chráni pôdu pred eróziou. Včely ju milujú.Hĺbka výsevu 2cm do dobre pripravenej pôdy, medziriadková vzdialenosť ako u obilnín. Naopak pri hustejšom výseve, t.j 20 - 22 kg na 1 ha, burina prakticky nemá šancu, lebo facélia patrí medzi rastliny, ktoré majú silnú konkurečnú schopnosť voči iným rastlinam, berie živiny z pôdy a burina sa prakticky udusí, alebo má obmedzený rast. Tu je jej využitie na odburinenie menších plôch a záhonov. Vzchádza o 14 dní po vysiatí, začna kvitnúť medzi 40 - 50 dňom po zasiatí, kvitne pomerne dlho, podľa počasia až 50 dní, ale minimuim kvitnutia je 20 dní.

celý popis >

8,16 € s DPH/kg
min.obj. množstvo:
204,00 € s DPH/25 kg
skladom  (3 ks bal. á 25 kg)

-

+

 Hĺbka výsevu 2cm do dobre pripravenej pôdy, medziriadková vzdialenosť ako u obilnín. Naopak pri hustejšom výseve, t.j 20 - 22 kg na 1 ha, burina prakticky nemá šancu, lebo facélia patrí medzi rastliny, ktoré majú silnú konkurečnú schopnosť voči iným rastlinam, berie živiny z pôdy a burina sa prakticky udusí, alebo má obmedzený rast. Tu je jej využitie na odburinenie menších plôch a záhonov.
Vzchádza o 14 dní po vysiatí, začna kvitnúť medzi 40 - 50 dňom po zasiatí, kvitne pomerne dlho, podľa počasia až 50 dní, ale minimuim kvitnutia je 20 dní.
Phacelia vratičolistá je vysoko medonosná rastlina. Nektár je bohatý  na sacharózu a fruktózu (med pomyly kryštalizuje). Kvitne na fialovo, včely ju milujú. Facéliu používame aj ako medziplodinu, vysievame počas vegetácie od júna do septembra na voľnú plochu. Po vzídení zaorávame . Nahrádza organické hnojivo, čím zlepšuje pôdu. Facélia vratičolistá (starší slovenský názov je sväzonka) bola dovezená do Európy zo slnečnej Kalifornie. Dobre odoláva suchým klimatickým podmienkam a darí sa jej na pôdach rôzneho charakteru. Považuje sa za jednu z najlepších nektárodajné a peľodajných rastlín. Produkcia medu z 1 ha je udávaná od 250 do 480 kg.
Včelársky význam:
U nás patrí medzi najlepšie nektárodajné včelárske rastliny.
Výdatne meduje za každého počasia. Facélia produkuje veľké množstvo kvalitného nektáru, ktorý obsahuje 50 až 60 % cukrov. Množstvo nektáru v jednom kvete je 3,41 a minimum 1,03 mg. ( Haragsimá-Neprašová). Za vhodných klimatických podmienok dá 1 ha od 250 do 480 kg kvalitného medu.

Ak uvážime priemer kvitnutia facélie 25 až 30 dní, potom produkcia nektáru tejto rastliny je skutočne vysoká. Med je aromatickej chuti, farba je od svetložltej až po svetlohnedú.
Žiadna iná medonosná rastlina neodvábi včely od konkurenčných kvitnúcich rastlín tak ako facélia, lebo nektár produkuje za každého počasia.Z tohoto dôvodu by sme si mali naplánovať jej vysiatie tak, aby začiatok kvitnutia facélie nám nepripadol na začiatok kvitnutia inej medonosnej rastliny, napr. so začiatkom kvitnutia lipy. Najlepšie je termín kvitnutia facelie zvoliť až po odkvitnutí lipy, lebo v niektorých oblastiach nastáva bezznáškové obdobie. Rozkvitnuté lány facélie nám potom kontinuálne predlžujú znášku, včelstvá sú vo výbornej kondícii a viac sa venujú znáške ako rojeniu.

Okrem bohatosti nektáru poskytuje aj množstvo kvalitného peľu tmavomodrej farby. Na kvitnúcom poraste facélie okrem tisícky pracovitých včiel, nájdeme aj veľké množstvá iných druhov hmyzu, či sú to nádherné motýle, neúnavné čmeliaky, včely samotárky a rada ďalších. Je naozaj radosť pozerať sa, na túto prekrásnu scenériu rozkvitnutej facélie a rôznorodého hmyzu.
Popis:
Facélia je jednoročná rastlina, ktorá dorastá do výšky 60 až 90 cm, čo závisí od pôdnych podmienok v danej oblasti. Os a listy sú hojne porastené pomerne tvrdými chĺpkami. Listy majú delenú čepeľ, sú jednoducho, alebo dvojito nepárno perovito zložené, pilkovité a na osi sú postavené striedavo. Kvety sú usporiadané do závitovo stočených dvojitých závinkov. Jednotlivé kvety majú päťdielny kalich a zvončekovú päťcípu korunu. Kvety sú krásne modrofialové.

Pôvod:
Pochádza so slnečnej Kalifornie a dobre odoláva suchým klimatickým podmienkam. Netrpí žiadnymi chorobami ani škodcami , lebo nemá žiadne príbuzné druhy, ktoré by u nás rástli.

Rozmnožovanie:
Facélia nie je náročná na druh pôdy, ale na jej kvalitu prípravy, musí mať drobnú hrudkovitú štruktúru, radšej má suchšiu než vlhkú. Seje sa ako strnisková plodina, popr. ako medziplodina na zelenú hmotu (zelené hnojenie, biokompost a pod.) a zaoráva sa.
U poľnohospodárov pri rastlinnej výrobe, má veľký význam ako krmovina. Z 1 ha možno získať do 40 t kvalitnej zelenej hmoty. Využívajú ju aj niektorí pestovatelia cukrovej repy, v prechodnom období medzi osevnými postupmi, preto sa seje ku koncu leta. Potláča nematódy-háďatká!

Predajná jednotka
kg
Spôsob balenia
25kg vrece
Hmotnosť
1 kg