Podsekcie:
Facélia vratičolistá Boratus 25kg balené (cena je za 1kg )

Facélia vratičolistá Boratus 25kg balené (cena je za 1kg )

Latinsky Phacelia tanacetifolia. Cena je za 1kg. Objednávajte 10kg a násobky 10. Výsev osiva jún-september 16-20 kg/ha strojom. Facélia je medonosná rastlina, veľmi láka včely. Je aj pôdu ozdravujúca plodina, potláča nematódy (háďatká). Preto je veľmi vhodná ako predplodina repy. Je to typická medziplodina, rýchlo vzchádza, obohacuje pôdu o humus a chráni pôdu pred eróziou. Včely ju milujú.

Kód: 14034
EAN kód:
Hmotnosť: 1 kg
Dostupnosť: skladom
 
Naša cena: 12,96 / kg (s DPH)
 
+ -
kg
Návrat
Podrobný popis
Technické parametre
K dokúpeniu
Dokumenty
Opýtajte sa predajcu

Hĺbka výsevu 2cm do dobre pripravenej pôdy, medziriadková vzdialenosť ako u obilnín. Naopak pri hustejšom výseve, t.j 20 - 22 kg na 1 ha, burina prakticky nemá šancu, lebo facélia patrí medzi rastliny, ktoré majú silnú konkurečnú schopnosť voči iným rastlinam, berie živiny z pôdy a burina sa prakticky udusí, alebo má obmedzený rast. Tu je jej využitie na odburinenie menších plôch a záhonov.
Vzchádza o 14 dní po vysiatí, začna kvitnúť medzi 40 - 50 dňom po zasiatí, kvitne pomerne dlho, podľa počasia až 50 dní, ale minimuim kvitnutia je 20 dní.
Phacelia vratičolistá je vysoko medonosná rastlina. Nektár je bohatý  na sacharózu a fruktózu (med pomyly kryštalizuje). Kvitne na fialovo, včely ju milujú. Facéliu používame aj ako medziplodinu, vysievame počas vegetácie od júna do septembra na voľnú plochu. Po vzídení zaorávame . Nahrádza organické hnojivo, čím zlepšuje pôdu. Facélia vratičolistá (starší slovenský názov je sväzonka) bola dovezená do Európy zo slnečnej Kalifornie. Dobre odoláva suchým klimatickým podmienkam a darí sa jej na pôdach rôzneho charakteru. Považuje sa za jednu z najlepších nektárodajné a peľodajných rastlín. Produkcia medu z 1 ha je udávaná od 250 do 480 kg.
Včelársky význam:
U nás patrí medzi najlepšie nektárodajné včelárske rastliny.
Výdatne meduje za každého počasia. Facélia produkuje veľké množstvo kvalitného nektáru, ktorý obsahuje 50 až 60 % cukrov. Množstvo nektáru v jednom kvete je 3,41 a minimum 1,03 mg. ( Haragsimá-Neprašová). Za vhodných klimatických podmienok dá 1 ha od 250 do 480 kg kvalitného medu.

Ak uvážime priemer kvitnutia facélie 25 až 30 dní, potom produkcia nektáru tejto rastliny je skutočne vysoká. Med je aromatickej chuti, farba je od svetložltej až po svetlohnedú.
Žiadna iná medonosná rastlina neodvábi včely od konkurenčných kvitnúcich rastlín tak ako facélia, lebo nektár produkuje za každého počasia.Z tohoto dôvodu by sme si mali naplánovať jej vysiatie tak, aby začiatok kvitnutia facélie nám nepripadol na začiatok kvitnutia inej medonosnej rastliny, napr. so začiatkom kvitnutia lipy. Najlepšie je termín kvitnutia facelie zvoliť až po odkvitnutí lipy, lebo v niektorých oblastiach nastáva bezznáškové obdobie. Rozkvitnuté lány facélie nám potom kontinuálne predlžujú znášku, včelstvá sú vo výbornej kondícii a viac sa venujú znáške ako rojeniu.

Okrem bohatosti nektáru poskytuje aj množstvo kvalitného peľu tmavomodrej farby. Na kvitnúcom poraste facélie okrem tisícky pracovitých včiel, nájdeme aj veľké množstvá iných druhov hmyzu, či sú to nádherné motýle, neúnavné čmeliaky, včely samotárky a rada ďalších. Je naozaj radosť pozerať sa, na túto prekrásnu scenériu rozkvitnutej facélie a rôznorodého hmyzu.
Popis:
Facélia je jednoročná rastlina, ktorá dorastá do výšky 60 až 90 cm, čo závisí od pôdnych podmienok v danej oblasti. Os a listy sú hojne porastené pomerne tvrdými chĺpkami. Listy majú delenú čepeľ, sú jednoducho, alebo dvojito nepárno perovito zložené, pilkovité a na osi sú postavené striedavo. Kvety sú usporiadané do závitovo stočených dvojitých závinkov. Jednotlivé kvety majú päťdielny kalich a zvončekovú päťcípu korunu. Kvety sú krásne modrofialové.

Pôvod:
Pochádza so slnečnej Kalifornie a dobre odoláva suchým klimatickým podmienkam. Netrpí žiadnymi chorobami ani škodcami , lebo nemá žiadne príbuzné druhy, ktoré by u nás rástli.

Rozmnožovanie:
Facélia nie je náročná na druh pôdy, ale na jej kvalitu prípravy, musí mať drobnú hrudkovitú štruktúru, radšej má suchšiu než vlhkú. Seje sa ako strnisková plodina, popr. ako medziplodina na zelenú hmotu (zelené hnojenie, biokompost a pod.) a zaoráva sa.
U poľnohospodárov pri rastlinnej výrobe, má veľký význam ako krmovina. Z 1 ha možno získať do 40 t kvalitnej zelenej hmoty. Využívajú ju aj niektorí pestovatelia cukrovej repy, v prechodnom období medzi osevnými postupmi, preto sa seje ku koncu leta. Potláča nematódy-háďatká!

Predajná jednotkakg
Spôsob baleniavrece 25kg
Počet v skupine1
Hmotnosť1 kgK tomuto produktu zatiaľ nebolo pridané žiadne príslušenstvo na dokúpenie
Súvisiaci tovar k produktu Facélia vratičolistá Boratus 25kg balené (cena je za 1kg ):
Ďatelina plazivá 250g AGT
Ďatelina plazivá biela - Trifolium repens L. Odroda je stredne skorá s dobrým ...
Detail produktu
4,70 €  
Facélia 300g - zelené hnojenie-Phacelia tanacetifolia
Výsev osiva jún-september 16-20 kg/ha strojom. Facélia je medonosná rastlina, veľmi láka ...
Detail produktu
5,83 €  
Ďatelina plazivá biela Haifa C1, nízka, certifikované osivo
Nízka biela ďatelina, balenie 25kg postačí na výsev cca 5000m2. Upozorňujeme, osivo je ...
Detail produktu
11,18 €  
Horčica biela semeno balená po 25kg
Návod: Na zelené hnojenie alebo krmovinárske použitie. Výsevok: Samotná ...
Detail produktu
2,00 €
1,87 €  
Horčica 800g Forestina na zelené hnojenie
Použitie : na zelené hnojenie alebo krmovinárske účely (olejnina), je to medonosná ...
Detail produktu
2,30 €  
Horčica 400g Forestina na zelené hnojenie
Použitie : na zelené hnojenie alebo krmovinárske účely (olejnina), je to medonosná ...
Detail produktu
1,56 €  
Horčica biela osivo Andromeda C1 balená po 50kg
Osivo horčice s certifikátom, nemorené. Uznávací list na vyžiadanie pošleme spolu s ...
Detail produktu
2,23 €  
Vika jarná semeno, čistota 98%, klíčivosť 85%
Cena je uvedená za 1kg semena. Vika jarná - lat. Vicia sativa je výborná na zlepšenie pôdnej ...
Detail produktu
1,74 €  
Facélia 200g Forestina -zelené hnojenie (Svazenka)
Výsev osiva jún-september 16-20 kg/ha strojom. Facélia je medonosná rastlina, veľmi láka ...
Detail produktu
3,24 €  
Pšenica ozimná Lorien osivo C1 50kg vrecia, morená, osinatá
Lorien je poloneskorá osinatá ozimná pšenica, B kvality. Odroda je charakteristická vyšším ...
Detail produktu
0,60 €  

Pre registrovaných


 

nová registrácia
zabudol som heslo


VEĽKOOBCHOD

vstup do B2B zóny

Určené len veľkoobchodným registrovaným partnerom.
 
PARTNERSKÉ ESHOPY | záhradnícke služby Žilina | fúkaná izolácia | čerpadlá-závlahy © 2003-2021 AGRONA, s.r.o., vytvorilo MaM Multimedia, s.r.o.