MENU


Hliva buková 270ml sadba v krabičke
kategória: Pripravená násada, KÓD: 140397
Hliva buková 270ml sadba v krabičke Húževnatec jedlý v prírode rastie v juhovýchodnej Ázii. Zvlášť dlhú tradíciu v pestovaní tejto huby má Japonsko, kde je táto huba v sušenom stave významým vývozným artiklom. Huba vytvára plodnice o priemere 50-150 mm, klobúk je svetlohnedý až tmavohnedý šupinatý v mladosti podvihnutý. Lupeny sú bledé, neskoršie čiastočne tmavnú. Hubu je možné pestovať na kmeňoch a vetvách listnatých stromov alebo na sterilných substrátoch.

celý popis >

3,01 € s DPH/
skladom  (3 ks)

-

+

   Intenzívne pestovanie, Potreby k pestovaniu

Drtená slama alebo piliny listnatých stromov, drtené kukuričné vretená, sadba, varné sáčky /tatrafanové alebo sáčky na výrobu tlačenky /.

 

Príprava substrátu

Nadrobno drtenú slamu, piliny alebo vretená ponoríme do vody a 24 hodín máčame. Materiál sa lepšie namočí, pokiaľ ho na začiatku zalejeme teplou vodou.Druhý deň necháme materiál odtiecť, nasypeme do varných sáčkov a zaviažeme. Sáčky plníme do 2/3 obsahu, aby v sáčku zostal priestor na premiešanie materialu so sadbou. Uzatvorené vložíme do vody a varíme 1 hodinu. Potom sáčky z vody vyberieme a necháme schladnúť. Varenie opakujeme ešte druhý a tretí deň. Miesto vo vode môžeme sačky variť v pare /v zaváracom hrnci /, dobu varenia predĺžíme na 1,5 hodiny. Je potrebné zaistiť, aby sa sáčky v zaváracom hrnci nedotýkali príliš veľkou plochou.

 

                                                            Očkovanie sadbou

Sadbu roztepeme v uzatvorenej fľaši na jednotlivé zrná. V čistej miestností bez plesne vychladnutý sáčok so substrátom pootvoríme a otvorom nasypeme sadbu v množstve asi 3% substrátu. Sáčok opätovne uzatvoríme cez vatový valček, aby kultúra mohla dýchať.

Prerastanie podhubia

Sáčky uložíme na prerastanie do teploty asi 25 stupňov C. Substrát prerastie podhubím asi za 3 týždne. Pri prerastaní podhubia nie je rozhodujúce, či je v priestore svetlo alebo tma.

Tvorba plodnic

Prerastený substrát uložíme do priestoru s teplotamy v rozmedzí 12 až 20 stupňov C a vysokou vzdušnou vlhkosťou. Pre tvorbu plodníc je potrebná prítomnosť svetla. Povrch substrátu udržujeme kropením.

                           Extenzívne pestovanie-Potreby k pestovaniu

Čerstvé kmeny a vetvy listnatých stromov o priemere asi 10 cm, sadba a parafín. Parník, fóliovník, skleník, prípadne doma v akváriu alebo v malom fóliovníčku.

Očkovanie kmeňov a prerastanie podhubia

Kmene a vetvy najlepšie vo veku 1-2 mesiace narežeme na dĺžku 1m. Do takto pripravených kmeňov vyvŕtame otvory o priemere 10-15 mm a hĺbke 20mm vo vzdialenosti asi 100 mm od seba na dvoch protiľahlých stranách kmena. Tieto otvory vyplníme sadbou a zalejeme roztaveným parafínom. Kmene uložíme k prerastaniu podhubia do skleníkov alebo fóliovníkov (optimálna teplote je 28 stupňov C) a dbáme na dostatočnú vlhkosť. Doba prerastania podhubia je 30 až 40 týždňov.

Tvorba plodnic

Prerastené kmene môžeme umiestniť na jar a na jeseň do skleníkov a fóliovníkov. Počas leta je možné využiť vlhké miesto vonku v tieni. V každom prípade je potrebné chrániť kmene pred vyschnutím vlhčením a pred väčšími mrazmi chrániť umiestnením v priestore, kde teplota neklesá pod -5 stupňov C. Pokiaľ prerastené kmene nechcú začať tvoriť plodnice, namočíme ich na 1 deň do vody o teplote 10 až 18 stupňov C. Kmene potom začnú plodiť počas niekoľko dní a plodnice dosahujú zrelosť približne za 10 dní. Po zbere necháme kmene asi mesiac odpočívať. Prípadným ďalším ponorením do vody navodíme ďalšie plodenie.

 
Hmotnosť
0.45 kg
Čiarový kód
8588001861063