MENU


Hliva kráľovská 270ml sadba v krabičke
kategória: Pripravená násada, KÓD: 140396
Hliva kráľovská 270ml sadba v krabičke Húževnatec jedlý v prírode rastie v juhovýchodnej Ázii. Zvlášť dlhú tradíciu v pestovaní tejto huby má Japonsko, kde je táto huba v sušenom stave významým vývozným artiklom. Huba vytvára plodnice o priemere 50-150 mm, klobúk je svetlohnedý až tmavohnedý šupinatý v mladosti podvihnutý. Lupeny sú bledé, neskoršie čiastočne tmavnú. Hubu je možné pestovať na kmeňoch a vetvách listnatých stromov alebo na sterilných substrátoch. MOMENTÁLNE NEDOSTUPNÁ!!!!

celý popis >

3,01 € s DPH/ks
skladom  (15 ks)

-

+

   Intenzívne pestovanie, Potreby k pestovaniu

Drvená slama alebo piliny listnatých stromov, drtené kukuričné vretená, sadba, varné sáčky /tatrafanové alebo sáčky na výrobu tlačenky /.

Príprava substrátu

Nadrobno drtenú slamu, piliny alebo vretená ponoríme do vody a 24 hodín máčame. Materiál sa lepšie namočí, pokiaľ ho na začiatku zalejeme teplou vodou.Druhý deň necháme materiál odtiecť, nasypeme do varných sáčkov a zaviažeme. Sáčky plníme do 2/3 obsahu, aby v sáčku zostal priestor na premiešanie materialu so sadbou. Uzatvorené vložíme do vody a varíme 1 hodinu. Potom sáčky z vody vyberieme a necháme schladnúť. Varenie opakujeme ešte druhý a tretí deň. Miesto vo vode môžeme sačky variť v pare /v zaváracom hrnci /, dobu varenia predĺžíme na 1,5 hodiny. Je potrebné zaistiť, aby sa sáčky v zaváracom hrnci nedotýkali príliš veľkou plochou.

                                                            Očkovanie sadbou

Sadbu roztepeme v uzatvorenej fľaši na jednotlivé zrná. V čistej miestností bez plesne vychladnutý sáčok so substrátom pootvoríme a otvorom nasypeme sadbu v množstve asi 3% substrátu. Sáčok opätovne uzatvoríme cez vatový valček, aby kultúra mohla dýchať.

Prerastanie podhubia

Sáčky uložíme na prerastanie do teploty asi 25 stupňov C. Substrát prerastie podhubím asi za 3 týždne. Pri prerastaní podhubia nie je rozhodujúce, či je v priestore svetlo alebo tma.

Tvorba plodnic

Prerastený substrát uložíme do priestoru s teplotamy v rozmedzí 12 až 20 stupňov C a vysokou vzdušnou vlhkosťou. Pre tvorbu plodníc je potrebná prítomnosť svetla. Povrch substrátu udržujeme kropením.

                           Extenzívne pestovanie-Potreby k pestovaniu

Čerstvé kmeny a vetvy listnatých stromov o priemere asi 10 cm, sadba a parafín. Parník, fóliovník, skleník, prípadne doma v akváriu alebo v malom fóliovníčku.

Očkovanie kmeňov a prerastanie podhubia

Kmene a vetvy najlepšie vo veku 1-2 mesiace narežeme na dĺžku 1m. Do takto pripravených kmeňov vyvŕtame otvory o priemere 10-15 mm a hĺbke 20mm vo vzdialenosti asi 100 mm od seba na dvoch protiľahlých stranách kmena. Tieto otvory vyplníme sadbou a zalejeme roztaveným parafínom. Kmene uložíme k prerastaniu podhubia do skleníkov alebo fóliovníkov (optimálna teplote je 28 stupňov C) a dbáme na dostatočnú vlhkosť. Doba prerastania podhubia je 30 až 40 týždňov.

Tvorba plodnic

Prerastené kmene môžeme umiestniť na jar a na jeseň do skleníkov a fóliovníkov. Počas leta je možné využiť vlhké miesto vonku v tieni. V každom prípade je potrebné chrániť kmene pred vyschnutím vlhčením a pred väčšími mrazmi chrániť umiestnením v priestore, kde teplota neklesá pod -5 stupňov C. Pokiaľ prerastené kmene nechcú začať tvoriť plodnice, namočíme ich na 1 deň do vody o teplote 10 až 18 stupňov C. Kmene potom začnú plodiť počas niekoľko dní a plodnice dosahujú zrelosť približne za 10 dní. Po zbere necháme kmene asi mesiac odpočívať. Prípadným ďalším ponorením do vody navodíme ďalšie plodenie.

 
Predajná jednotka
ks
Hmotnosť
0.45 kg
Čiarový kód
8588001861346